Forskare inom CNDS

CNDS Forskare under årsmötet "Annual Assembly" 2017, Uppsala

Forskare

Albin, Cecilia
Professor
Institutionen för freds- och konfliktforskning, Uppsala universitet
Cecilia.Albin@pcr.uu.se

Albrecht, Frederike
Postdoktor
Försvarshögskolan
Frederike.Albrecht@fhs.se

Baez Ullberg, Susann
Biträdande universitetslektor 
Institutionen för kulturantropologi och etnologi, Uppsala universitet
Susann.Baez.Ullberg@antro.uu.se

Barker, Abigail
Forskare
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Abigail.Barker@geo.uu.se

Bergkvist, Mikael
Universitetslektor
Institutionen för teknikvetenskaper, Uppsala universitet
Mikael.Bergkvist@angstrom.uu.se

Beven, Keith
Gästprofessor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Keith.Beven@geo.uu.se

Bondesson, Sara
Postdoktor
Försvarshögskolan
Sara.Bondesson@fhs.se

Breinl, Korbinian
Forskare
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
korbinian.breinl@geo.uu.se

Burchardt, Steffi
Universitetslektor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Steffi.Burchardt@geo.uu.se

Bynander, Fredrik
Docent
Försvarshögskolan
Fredrik.Bynander@fhs.se

Deegan, Frances
Forskare
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
frances.deegan@geo.uu.se

Di Baldassarre, Giuliano
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Giuliano.DiBaldassarre@geo.uu.se

Evers, Mariele
Professor
Department of Geography, Bonn universitet
mariele.evers@uni-bonn.de

Göteman, Malin
Docent
Institutionen för teknikvetenskaper, Uppsala universitet
Malin.Goteman@angstrom.uu.se

Grabs, Thomas
Universitetslektor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Thomas.Grabs@geo.uu.se

Granberg, Mikael
Professor
Centrum för klimat och säkerhet, Karlstad universitet
Mikael.Granberg@kau.se

Gudmundsson, Ólafur 
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Olafur.Gudmundsson@geo.uu.se

Gunningberg, Per
Professor
Institutionen för informationsteknologi, Uppsala universitet
Per.Gunningberg@it.uu.se

Halldin, Sven
Seniorprofessor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Sven.Halldin@hyd.uu.se

Hjort, Klas
Professor
Institutionen för teknikvetenskaper, Uppsala universitet
Klas.Hjort@angstrom.uu.se

Israelsson, Sven
Professor emer.
Institutionen för teknikvetenskaper, Uppsala universitet
Sven.Israelsson@angstrom.uu.se

Johansson, Magnus
Universitetslektor
Centrum för klimat och säkerhet, Karlstad universitet
Magnus.Johansson@kau.se

Karagiorgos, Konstantinos 
Postdoktor
Centre for Climate and Safety, Karlstad University
konstantinos.karagiorgos@kau.se

Klintberg, Lena
Forskare
Institutionen för teknikvetenskaper, Uppsala universitet
Lena.Klintberg@angstrom.uu.se

Lund, Björn
Universitetslektor 
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
bjorn.lund@geo.uu.se

Mazzoleni, Maurizio
Postdoktor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
maurizio.mazzoleni@geo.uu.se

Mård, Johanna
Postdoktor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
johanna.maard@geo.uu.se

Nohrstedt, Daniel
Universitetslektor
Statsvetenskapliga institutionen, Uppsala universitet
Daniel.Nohrstedt@statsvet.uu.se

Nyberg, Lars
Docent
Centrum för klimat och säkerhet, Karlstad universitet
Lars.Nyberg@kau.se

Parker, Charles
Universitetslektor
Statsvetenskapliga institutionen, Uppsala universitet
Charles.Parker@statsvet.uu.se

Pohjola, Veijo
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Veijo.Pohjola@geo.uu.se

Roberts, Roland
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Roland.Roberts@geo.uu.se

Rohner, Christian
Professor
Institutionen för informationsteknologi, Uppsala universitet
Christian.Rohner@it.uu.se

Rutgersson, Anna
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Anna.Rutgersson@met.uu.se

Seibert, Jan
Gästprofessor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Jan.Seibert@hyd.uu.se

Sundelius, Bengt
Professor
Försvarshögskolan
Bengt.Sundelius@fhs.se

Troll, Valentin
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Valentin.Troll@geo.uu.se

Tryggvason, Ari
Universitetslektor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Ari.Tryggvason@geo.uu.se

von Uexkull, Nina
Docent
Institutionen för freds- och konfliktforskning, Uppsala universitet
Nina.von_Uexkull@pcr.uu.se

Wallin, Marcus
Forskare
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Marcus.Wallin@geo.uu.se

Wamsler, Christine
Professor
LUCSUS (Lund University Centre for Sustainability Studies)
Christine.Wamsler@lucsus.lu.se

Westerberg, Ida
Forskare
IVL Svenska Miljöinstitutet
Ida.Westerberg@ivl.se

Doktorander

Andersson, Sara
Doktorand
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
sara.andersson@geo.uu.se

Andrén, Rasmus
Doktorand
Försvarshögskolan
Rasmus.Andren@fhs.se

Davidsson, Åsa
Doktorand
Centrum för klimat och säkerhet, Karlstad universitet
Asa.Davidsson@kau.se 

Katsidoniotaki, Eirini
Doktorand
Institutionen för teknikvetenskaper, Uppsala universitet
eirini.katsidoniotaki@angstrom.uu.se

Mondino, Elena 
Doktorand
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Elena.Mondino@geo.uu.se

Niranjan, Joshi 
Doktorand
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
niranjan.joshi@geo.uu.se

Nordsäter, Magdalena
Doktorand
Centrum för klimat och säkerhet, Karlstad universitet
magdalena.nordsater@kau.se

Okoli, Kaycee
Doktorand
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
kenechukwu.okoli@geo.uu.se

Oriangi, George
Doktorand
Institutionen för naturgeografi och ekosystemvetenskap, Lund universitet
george.oriangi@nateko.lu.se

Persson, Erik
Doktorand
Centrum för klimat och säkerhet, Karlstad universitet
Erik.Persson@kau.se

Petrova, Kristina 
Doktorand
Institutionen för freds- och konfliktforskning, Uppsala universitet
kristina.petrova@pcr.uu.se

Rhodes, Emma  
Doktorand
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
emma.rhodes@geo.uu.se

Savelli, Elisa
Doktorand
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
elisa.savelli@geo.uu.se

Simon Södergren
Doktorand
Institutionen för teknikvetenskaper, Uppsala universitet
Simon.Sodergren@angstrom.uu.se

Wanner, Maximilian
Doktorand
Department of Government, Uppsala University
Maximilian.Wanner@statsvet.uu.se

Wennström, Patrick
Doktorand
Institutionen för freds- och konfliktforskning, Uppsala universitet
patrick.wennstrom@pcr.uu.se

Disputerade

Albrecht, Frederike
Statskunskap

Bondesson, Sara
Statskunskap

Budd, David
Geovetenskap med inriktning mot mineralogi, petrologi och tektonik

Conde, Alexander Vladimir
Radio- och rymdvetenskap

Dingwell, Adam
Meteorologi

Eriksson, Lina
Statskunskap

Fuentes Andino, Diana
Hydrologi

Garcia Urquia, Elías 
Byggteknik med inriktning mot geoteknik

Girons Lopez, Marc
Hydrologi

Hermansson, Helena
Statskunskap

Jeddi Zeinab
Geofysik med inriktning mot seismologi

Khaji, Zahra
Teknisk fysik med inriktning mot mikrosystemteknik

Koivisto, Jenni
Risk- och miljöstudier

Maldonado Mora, Tito
Meteorologi

Mayotte, Jean-Marc
Geovetenskap med inriktning mot miljöanalys

Norén, Viveca
Geovetenskap med inriktning mot miljöanalys

Olauson, Jon
Teknisk fysik med inriktning mot elektricitetslära

Quesada, Beatriz Montano
Hydrologi

Reynolds, Eduardo
Hydrologi

Rivera Escorcia, Claudia Marina
Brandteknik och riskhantering

Rydstedt Nyman, Monika
Risk- och miljöstudier

Sjökvist, Linnea
Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, elektricitetslära

Soto Gómez, Agnes Jane
Geovetenskap med inriktning mot naturgeografi

von Uexkull, Nina
Freds- och konfliktforskning

Walch, Colin
Freds- och konfliktforskning

Wennerström, Hjalmar
Datavetenskap med inriktning mot datorkommunikation