Centrum för naturkatastrofslära

CNDS forskare inom geovetenskaper

Forskare

Barker, Abigail
Forskare
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Abigail.Barker@geo.uu.se

Beven, Keith
Gästprofessor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Keith.Beven@geo.uu.se

Breinl, Korbinian 
Postdoktor forskare
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
korbinian.breinl@geo.uu.se

Burchardt, Steffi
Universitetslektor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Steffi.Burchardt@geo.uu.se

Deegan, Frances
Forskare
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet​
frances.deegan@geo.uu.se

Di Baldassarre, Giuliano
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Giuliano.DiBaldassarre@geo.uu.se

Evers, Mariele
Professor
Department of Geography, Bonn universitet
mariele.evers@uni-bonn.de

Grabs, Thomas
Universitetslektor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Thomas.Grabs@geo.uu.se

Gudmundsson, Ólafur 
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Olafur.Gudmundsson@geo.uu.se

Halldin, Sven
Seniorprofessor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Sven.Halldin@hyd.uu.se

Mård, Johanna
Postdoktor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
johanna.maard@geo.uu.se

Nyberg, Lars
Docent
Centrum för klimat och säkerhet, Karlstad universitet
Lars.Nyberg@kau.se

Pohjola, Veijo
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Veijo.Pohjola@geo.uu.se

Rutgersson, Anna
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Anna.Rutgersson@met.uu.se

Seibert, Jan
Gästprofessor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Jan.Seibert@hyd.uu.se

Troll, Valentin
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Valentin.Troll@geo.uu.se

Tryggvason, Ari
Universitetslektor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Ari.Tryggvason@geo.uu.se

Wallin, Marcus
Forskare
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Marcus.Wallin@geo.uu.se

Doktorander

Elena Mondino 
Doktorand
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Elena.Mondino@geo.uu.se

Quesada, Beatriz Montano
Doktorand
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Beatriz.Quesada@geo.uu.se

Reynolds, Eduardo
Doktorand
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Eduardo.Reynolds@geo.uu.se

Disputerade

Budd, David
Geovetenskap med inriktning mot mineralogi, petrologi och tektonik

Dingwell, Adam
Meteorologi

Fuentes Andino, Diana
Hydrologi

Garcia Urquia, Elías 
Byggteknik med inriktning mot geoteknik

Girons Lopez, Marc
Hydrologi

Jeddi Zeinab
Geofysik med inriktning mot seismologi

Maldonado Mora, Tito
Meteorologi

Mayotte, Jean-Marc
Geovetenskap med inriktning mot miljöanalys

Norén, Viveca
Geovetenskap med inriktning mot miljöanalys

Rivera Escorcia, Claudia Marina
Brandteknik och riskhantering

Soto Gómez, Agnes Jane
Geovetenskap med inriktning mot naturgeografi