Centrum för naturkatastrofslära

Forskare inom CNDS

Samtliga forskare inom CNDS

Forskare

Albin, Cecilia
Professor
Institutionen för freds- och konfliktforskning, Uppsala universitet
Cecilia.Albin@pcr.uu.se

Baez Ullberg, Susann
Senioranalytiker, postdoktor
CRISMART, Försvarshögskolan
Susann.Baez.Ullberg@fhs.se

Barker, Abigail
Forskare
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Abigail.Barker@geo.uu.se

Bergkvist, Mikael
Universitetslektor
Institutionen för teknikvetenskaper, Uppsala universitet
Mikael.Bergkvist@angstrom.uu.se

Beven, Keith
Gästprofessor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Keith.Beven@geo.uu.se

Breinl, Korbinian
Forskare
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
korbinian.breinl@geo.uu.se

Burchardt, Steffi
Universitetslektor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Steffi.Burchardt@geo.uu.se

Bynander, Fredrik
Docent
CRISMART, Försvarshögskolan
Fredrik.Bynander@fhs.se

Deegan, Frances
Forskare
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
frances.deegan@geo.uu.se

Di Baldassarre, Giuliano
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Giuliano.DiBaldassarre@geo.uu.se

Evers, Mariele
Professor
Department of Geography, Bonn universitet
mariele.evers@uni-bonn.de

Göteman, Malin
Docent
Institutionen för teknikvetenskaper, Uppsala universitet
Malin.Goteman@angstrom.uu.se

Grabs, Thomas
Universitetslektor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Thomas.Grabs@geo.uu.se

Granberg, Mikael
Professor
Centrum för klimat och säkerhet, Karlstad universitet
Mikael.Granberg@kau.se

Gudmundsson, Ólafur 
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Olafur.Gudmundsson@geo.uu.se

Gunningberg, Per
Professor
Institutionen för informationsteknologi, Uppsala universitet
Per.Gunningberg@it.uu.se

Halldin, Sven
Seniorprofessor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Sven.Halldin@hyd.uu.se

Hjort, Klas
Professor
Institutionen för teknikvetenskaper, Uppsala universitet
Klas.Hjort@angstrom.uu.se

Israelsson, Sven
Professor emer.
Institutionen för teknikvetenskaper, Uppsala universitet
Sven.Israelsson@angstrom.uu.se

Johansson, Magnus
Universitetslektor
Centrum för klimat och säkerhet, Karlstad universitet
Magnus.Johansson@kau.se

Klintberg, Lena
Forskare
Institutionen för teknikvetenskaper, Uppsala universitet
Lena.Klintberg@angstrom.uu.se

Mård, Johanna
Postdoktor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
johanna.maard@geo.uu.se

Nohrstedt, Daniel
Universitetslektor
Statsvetenskapliga institutionen, Uppsala universitet
Daniel.Nohrstedt@statsvet.uu.se

Nyberg, Lars
Docent
Centrum för klimat och säkerhet, Karlstad universitet
Lars.Nyberg@kau.se

Parker, Charles
Universitetslektor
Statsvetenskapliga institutionen, Uppsala universitet
Charles.Parker@statsvet.uu.se

Pohjola, Veijo
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Veijo.Pohjola@geo.uu.se

Rohner, Christian
Professor
Institutionen för informationsteknologi, Uppsala universitet
Christian.Rohner@it.uu.se

Rutgersson, Anna
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Anna.Rutgersson@met.uu.se

Seibert, Jan
Gästprofessor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Jan.Seibert@hyd.uu.se

Sundelius, Bengt
Professor
CRISMART, Försvarshögskolan
Bengt.Sundelius@fhs.se

Troll, Valentin
Professor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Valentin.Troll@geo.uu.se

Tryggvason, Ari
Universitetslektor
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Ari.Tryggvason@geo.uu.se

Uba, Katrin
Biträdande universitetslektor
Statsvetenskapliga institutionen, Uppsala universitet
Katrin.Uba@statsvet.uu.se

Vernby, Kåre
Biträdande lektor
Statsvetenskapliga institutionen, Uppsala universitet
Kare.Vernby@statsvet.uu.se

Wallin, Marcus
Forskare
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Marcus.Wallin@geo.uu.se

Wamsler, Christine
Professor
LUCSUS (Lund University Centre for Sustainability Studies)
Christine.Wamsler@lucsus.lu.se

Westerberg, Ida
Forskare
IVL Svenska Miljöinstitutet
Ida.Westerberg@ivl.se

Öberg, PerOla
Professor
Statsvetenskapliga institutionen, Uppsala universitet
PerOla.Oberg@statsvet.uu.se

Doktorander

Koivisto, Jenni
Doktorand
Centrum för klimat och säkerhet, Karlstad universitet
Jenni.Koivisto@kau.se

Persson, Erik
Doktorand
Centrum för klimat och säkerhet, Karlstad universitet
Erik.Persson@kau.se

Quesada, Beatriz Montano
Doktorand
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Beatriz.Quesada@geo.uu.se

Reynolds, Eduardo
Doktorand
Institutionen för geovetenskaper, Uppsala universitet
Eduardo.Reynolds@geo.uu.se

Rydstedt Nyman, Monika
Doktorand
Centrum för klimat och säkerhet, Karlstad universitet
Monika.Nyman@kau.se

Sjökvist, Linnea
Doktorand
Institutionen för teknikvetenskaper Uppsala universitet
Linnea.Sjokvist@angstrom.uu.se

Wanner, Maximilian
Doktorand
Department of Government, Uppsala University
Maximilian.Wanner@statsvet.uu.se

Disputerade

Albrecht, Frederike
Statskunskap

Bondesson, Sara
Statskunskap

Budd, David
Geovetenskap med inriktning mot mineralogi, petrologi och tektonik

Conde, Alexander Vladimir
Radio- och rymdvetenskap

Dingwell, Adam
Meteorologi

Eriksson, Lina
Statskunskap

Fuentes Andino, Diana
Hydrologi

Garcia Urquia, Elías 
Byggteknik med inriktning mot geoteknik

Girons Lopez, Marc
Hydrologi

Hermansson, Helena
Statskunskap

Jeddi Zeinab
Geofysik med inriktning mot seismologi

Khaji, Zahra
Teknisk fysik med inriktning mot mikrosystemteknik

Maldonado Mora, Tito
Meteorologi

Mayotte, Jean-Marc
Geovetenskap med inriktning mot miljöanalys

Norén, Viveca
Geovetenskap med inriktning mot miljöanalys

Olauson, Jon
Teknisk fysik med inriktning mot elektricitetslära

Rivera Escorcia, Claudia Marina
Brandteknik och riskhantering

Soto Gómez, Agnes Jane
Geovetenskap med inriktning mot naturgeografi

von Uexkull, Nina
Freds- och konfliktforskning

Walch, Colin
Freds- och konfliktforskning

Wennerström, Hjalmar
Datavetenskap med inriktning mot datorkommunikation